Kontak memeler

Mig/Mag kaynak yöntemlerinde kontak memelerin işlevleri son derece önemlidir. Kontak memeler, kaynak işlemi esnasında kaynak akımını delikten geçen tele ileterek ark oluşturmaktan sorumludur. Bu nedenden dolayı kaynak uygulamalarımız için doğru kontak meme ucunu seçmek ve performansını en üst düzeyde korumak son derece önemli bir kriterdir. Yanlış kontak meme kullanımında tel sıkışması, geri yanmadan dolayı telin kontak memeye telin yapışması, kontak memenin fazla ısınması ve kontak meme aşınmasının fazla olması gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

Kontak memeler kullanacağız tel çapına uygun seçilmedir. Örneğin 1.0 mm çapında tel kullanıyorsanız kullanacağınız kontak memenin üzerinde de 1.0 ibaresini görmeniz gerekmektedir. Kontak meme ucu aşınmaya başladığında tel delik içerisinde gezinmeye başlayacak, akımı sürekli almadığından dolayı telde vuruntuya neden olacak ve aynı zamanda ark başlangıcında problemlere sebebiyet verecektir. Aşınmış kontak memeler en kısa zamanda değiştirilmelidir.

M6-M8-M10 gibi dişlere sahip olan kontak memeler çeşitli çap ve boyutlarda üretilmektedirler. Kontak memelerin 0.6-0.8-0.9-1.0-1.2-1.6-2.0-2.4 mm çaplarında ve 25-28-30-35 mm boylarında çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca Alüminyum kaynaklarında kullanılan ve üzerinde A veya AL harfleri ile gösterilmiş kontak meme tipleri de mevcuttur.

KONTAK MEME ÇEŞİTLERİ

BAKIR KONTAK MEMELER (Cu) :


En ucuz kontak memedir. Bu tür kontak memelerin elektrik iletkenliği son derece iyidir. Bu nedenle özellikle manuel uygulamalarda pazarda son derece fazlaca kullanılmaktadır. Bakırın elektrik iletkenliği fazla olmasına rağmen yumuşak bir metal olmasından dolayı aşınmaya karşı hassastır. Özellikle yüksek amperle çalışılması durumunda bakır çok ısındığından dolayı sertliği kullanılan telden daha düşük kalır bu da telin kontak meme deliğini daha çabuk aşınmasına sebebiyet verir. Tel, aşınmış olan kontak memeye iyi temas etmez ve kaynakta istenmeyen problemlere sebebiyet verir.

BAKIR-KROM-ZİRKONYUM ALAŞIMLI KONTAK MEMELER (CuCrZr):

Bu tür kontak memeler özellikle uzun kaynak boylarında ve yüksek amperler ile çalışıldığında kullanılmaktadırlar. Yarı otomatik, otomatik ve robot kaynak uygulamalarında kullanılmaktadırlar. Elektrik iletkenliği bakır kontak memelere göre bir miktar düşük olsada kaynakta herhangi bir problem teşkil etmezler. Bu tür kontak memeler bakır kontak memelere göre daha yüksek sıcaklıklara dayanabildiği için aşınmaları daha geç olur bu da kaynak kalitesine önemli ölçüde etki eder.

BAKIR ÜZERİ GÜMÜŞ KAPLAMALI KONTAK MEMELER( Cu-Ag):

Kontak memelerin iç kısmı ve dış yüzeyi gümüş ile kaplanır. İç kısımdaki gümüş elektrik iletkenliğini arttırarak kaynak kabiliyetine önemli ölçüde etki eder. Ark daha iyi başlar, stabil bir tel akışına ve kontak memenin ömrünün uzamasına sebebiyet verir. Kontak memenin dış kısmındaki gümüş kaplama ise ısıyı geri yansıtmasına yardımcı olur bu sayede kontak meme daha geç ısınır. Özellikle robotik uygulamalarda ve uzun kaynak dikişlerinde tercih edilmektedir.

BAKIR-KROM-ZİRKONYUM ÜZERİ GÜMÜŞ KAPLAMALI KONTAK MEMELER(CuCrZr-Ag):


Özellikle yüksek sıcaklıklarda kullanıma uygundur. 800 santigrat dereceye kadar dayanıklı olan bu kontak memeler diğer kontak memelere göre daha serttir. Bu nedenle çok daha geç aşınırlar. İletkenliği yüksek olan bu tür kontak memelerde aynı zamanda sıçrantı miktarı da çok azdır. Diğer kontak memelere göre fiyatları bir miktar fazla olmakla birlikte özellikle kaliteli kaynak dikişlerinin istenildiği robotik uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Yorumunuzu bırakabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir