Dökme demir hakkında bilgiler.

Dökme demir, çok yoğun bir şekilde makine imalatında kullanılan bir demir karbon alaşımıdır. Bu alaşımın metalurjik özelliklerini ve kaynak kabiliyetini etkileyen en önemli eleman karbondur. Bilindiği gibi çelik içerisinde %0,05 ila %2 oranında karbon vardır. Demir içerisine % 2 den fazla karbon katılınca malzeme dökme demir olur. Dökme demir içerisinde karbon %2 ila %6,67 arasında bulunur. Bu nedenle dökme demir çeliğe göre daha iri taneli ve kırılgan bir yapıya sahiptir.

Dökme demir

Dökme demir içerisinde karbon demir karbürü (Sementit) veye grafit iğnecikleri şeklinde bulunur. Karbon sementit şeklinde demirle bileşik halde bulunuyor ise malzemenin kırılma yüzeyleri beyaz bir görünüm arzeder. Bu nedenle bu malzemeye beyaz dökme demir adı verilir. Beyaz dökme demir çok serttir, kırılgandır, mekanik olarak işlenebilmesi zordur ve kaynak edilemez.

Karbon dökme demir içerisinde grafit iğnecikleri şeklinde serbest olarak bulunuyor ise bu defa malzemenin kırılma yüzeyleri gri bir görünüm arzeder. Bu tür dökme demirede kır dökme demir (pik dökme demir) adı verilmektedir. Kır dökme demir teknikte en çok kullanılan bir malzemedir. 

 

 

Dökme demir motor bloğu

Bünyesinde %1-5 oranında C ve %1-4 oranında Si ihtiva eder. Silisyum dökme demirin kaynak kabiliyetinde ve işlenebilme özelliğinde en çok rol oynayan bir alaşım elemanıdır. Malzeme içerisindeki Silisyum miktarı %1 in altına düştüğü zaman malzeme çok gevrekleşir, kırılgan olur, mekanik olarak işlenemez ve kaynak kabiliyetini tamamen kaybeder. Bu nedenle özellikle buhar ve ısı karşısında çalışan döküm parçaların kaynakları ve alınacak sonuç malzemelerin bu ortamda çalışma sürelerine yani yanmışlık oranlarına bağlıdır.

Yorumunuzu bırakabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir